A családalapítást Japánban is alaposan meggondolják a fiatalok, és a döntést a körülmények sem mindig könnyítik meg. Az embereknek vagy nincs munkájuk, vagy ha van, akkor nem marad idejük az ismerkedésre. Ezen az idillinek korántsem mondható párkapcsolati helyzeten többek között olyan, férfiaknak szóló kezdeményezések és workshopok szeretnének javítani, mint az Ikumen vagy a Szeretett Feleségek Napja.
Az Ikumen-csoportok során a férfiak elsajátíthatják a csecsemőgondozás fortélyait, műbabákon gyakorolhatják például a fürdetést, sőt, speciális, súlyokkal töltött ruhák segítségével még abba is beleélhetik magukat, milyen érzés várandósnak lenni. A műhelyen arra is megtanítják az érdeklődőket, hogyan bókoljanak. A csoportban történő részvételnek nem feltétele, hogy az illető apa legyen, vagy akár párkapcsolatban éljen, hiszen itt elsajátíthatja az alapokat, amelyekre aztán később építkezhet.
Persze a feleségek méltányolásának nem kell titokban, a négy fal közt maradnia. Aki szeretné világgá kürtölni, hogy mennyire becsüli a párját, ezt megteheti minden januárban, a Szeretett Feleségek Napján, ahol a férjek mikrofonban tárják a nyilvánosság elé imádatukat. Az ötlet Kiyo Yamanának, a Japán Aisaika (az aisaika a szerető férjeket jelenti) Szervezet alapítójának köszönhető, aki néhány aranyszabályt is megfogalmaz az odaadó férjek számára:
Érj haza este 8 előtt.
Teremts megnyugtató légkört.
Szólítsd a nevén a feleséged.
Nézz a szemébe.
Figyelj arra, amit mond.
Nem igazán tudjuk eldönteni, hogy ezek az alapvetőnek tűnő dolgok mennyire számítanak különlegesnek a kortárs japán társadalomban, azért igazán megnyugtató, hogy vannak még a házasságnak elkötelezett hívei. A szervezet alapítói optimisták ebből a szempontból és úgy vélik, a párkapcsolati boldogság nemcsak a világbékéhez, de a környezettudatossághoz is hozzájárulhat.
Forrás: ridikul.hu