4 ok, amiért megjelenik a kapcsolatodban a féltékenység – minden, amit tudnod kell róla
Amióta csak létezik az emberiség és a párkapcsolatok, azóta létezik a féltékenység. Az érzés, ami a másik elvesztésétől való félelmet jelenti. Ez azonban nem egyenlő az igaz szerelemmel, sokkal összetettebb annál. Egyfelől igazolhatja, hogy a másik igazán szeret és törődik, másfelől viszont birtoklást, agressziót szülhet.
David Buss könyvében, a Miért ugyanolyan szükséglet a féltékenység, mint a szerelem és szex?-ben azt írja, a nők és a férfiak is úgy vannak bekötve, hogy féltékenyek legyenek, ez ugyanis az emberiség szaporodásának és túlélésének egyik kulcsa. A férfi így „biztosítja”, hogy a nő gyermeke az övé legyen, a nő pedig azt igyekszik elérni, hogy legyen, aki óvja és védelmezi. A fentieket is alátámasztva a kutatások azt mutatják, míg a nők az érzelmi hűtlenség miatt válnak féltékennyé, a férfiakat a testi bántja jobban. Ugyanakkor ez az érzés nagyon megkeserítheti a párkapcsolatokat, ezért érdemes megtanulni, hogyan lehet kordában tartani.
Honnan jön a féltékenység?
Ha viszonylag gyakran érzed magad féltékenynek annak ellenére, hogy a párod nem adott erre igazán komoly okot, akkor érdemes lehet magadba nézned. Tedd fel magadnak a következő kérdéseket és válaszold meg őszintén!
Belső bizonytalanság
Biztos vagy abban, hogy úgy tudod szeretni a párodat, ahogyan az őt és téged is boldoggá, elégedetté, kívánatossá tesz?
Önbizalomhiány
Fenyegetve érzed magad a munkatársaival, barátaival, szomszédaival fenntartott kapcsolatai miatt?
Elégedetlenség
Az érzéseid a saját önkritikádból, unalmadból, elégedetlenségedből fakadnak?
Elmagányosodás
Elképzelhető, hogy a baba születése óta túl fáradt vagy, vagy a home office miatt elszigetelődtél? A párod tud erről?
Bizonyára már te is ráébredtél, hogy erős az összefüggés a féltékenység és az önbizalom, önértékelés között. Aki magabiztos, tudja magáról, hogy értékes és szerethető, sokkal kevésbé hajlamos féltékennyé, birtoklóvá válni. A féltékenység tehát valójában mindig arról szól, aki érzi és nem a másik félről. Nehéz mindezzel szembenézni, de sokkal jobb párkapcsolatod és boldogabb életed lehet, ha dolgozol ezen magadban.
Forrás: Joy.hu