4 jel, hogy társfüggő kapcsolatban élsz - Eláruljuk, miért egészségtelen!
Ha azt mondjuk, hogy egészségtelen párkapcsolat, akkor valószínűleg rengeteg minden eszébe jut az embernek, például, hogy egy toxikus, bántalmazó dologról van szó, amiről kilométerekről ki lehet szagolni, hogy ez a kapcsolat bizony káros mindkét, de legalább az egyik félnek.
Vannak azonban olyan esetek, amikor a „résztvevők” egyáltalán nincsenek tisztában azzal, hogy bizonyos szempontból egészségtelen kapcsolatban élnek. Erre hoztunk most egy tökéletes példát, a társfüggő kapcsolatot, ami nem egyik pillanatról a másikra alakul ki, így a felek csak ritka esetben vagy inkább csak utólag realizálják a problémát
De mi is az a társfüggő kapcsolat?
A társfüggőség az, amikor egy kapcsolatban két ember túlzottan függ egymástól/függőségben él, ez pedig egészségtelenné teszi a kapcsolatot. A társfüggő kapcsolat gyakran úgy alakul ki, hogy az egyik félnek szüksége van a másikra, a másik félnek pedig szüksége van arra, hogy szükség legyen rá. Ezt a két szerepet úgy is elképzelhetjük, mint az „adakozó” és az „elfogadó”, vagy akár az „áldozat” és a „megmentő”.
A társfüggőség azt is jelentheti, hogy két ember érzelmileg annyira kötődik egymáshoz, hogy nehezen tudnak egymástól függetlenül létezni. Furcsa módon általában minél drámaibb és fájdalmasabb egy kapcsolat, annál inkább megerősödik két ember között a szimbolikus függőség.
Miért lehet káros egy társfüggő kapcsolat?
Egy társfüggő kapcsolatban mindkét fél akadályozva lesz (egymás által) abban, hogy a kapcsolaton kívül is érvényesüljön. Bár ezt rövid távon nem biztos, hogy észreveszi az ember, hosszabb távon teljes elmosódhatnak a határok, az önértékelést és a boldogság elérését a társfüggő a partnerre bízza, rá támaszkodik, ami különösen egészségtelen. Ráadásul, bár egy társfüggő kapcsolat káros, amikor éppen benne vagy, még több problémát okozhat, amikor véget ér, a kezdetekben ugyanis a felek nem fogják tudni, hogyan boldoguljanak egyedül.
A személyes vágyak és igények ilyen esetben teljesen háttérbe szorulnak, csak arra koncentrálunk, hogy a másiknak mi a jó. A reális és észszerű határok teljesen elmosódhatnak, aminek következtében nem tudjuk felmérni, hogy mi az, ami egészséges egy párkapcsolatban, és mi az, ami nem...
Ha megszállottan és megingathatatlanul ragaszkodsz a párodhoz annak ellenére, hogy ő folyamatosan elutasít, bánt és elnyom téged, akkor lehet, hogy érdemes elgondolkozni a kapcsolatotok dinamikáján, és azon, hogy vajon függőség áll-e a dolog mögött. Ilyen esetekben még a legközelebbi családtagok és barátok sem tudják meggyőzni az embert, hogy toxikus kapcsolatban élt, mert annyira ragaszkodik, olyan mértékben hűséges a másikhoz, annak ellenére, hogy az ezt egyáltalán nem érdemli meg.
Egy társfüggő kapcsolatban gyakran van egy „áldozat” és egy „megmentő”, így a partnerről való gondoskodás mondhatni állandóvá válik. A hatalmi egyensúlyának hiánya úgy is megjelenhet, hogy mindig az egyik fél hozza meg a döntéseket, legyen szó pénzügyekről, nyaralásról és szó szerint mindenről.