4 dolog, amiben egy idő után hasonlítani fogtok egymásra a pasiddal
Lehet, hogy te is megfigyelted már, hogy sokan ösztönösen olyan párt választanak magunknak, aki hasonlít rájuk. Ez alatt pedig nem csak azt értem, hogy hasonló tulajdonságokkal és értékrenddel bír a másik, hanem azt is, hogy a külső vonásaink szinte megegyeznek. Erre az egyik legjobb példa Palvin Barbi és Dylan Sprouse, akik pont úgy festenek egymás mellett, mintha testvérek lennének. A pszichológusok azzal magyarázzák ezt a jelenséget, hogy az emberek tudat alatt azt tartják vonzónak, ami ismerős számukra, így a „saját tükörképükbe” könnyebben szeretnek bele.
A külső nem hasonlít – vagy mégis?
Persze vannak olyan párok is, akikre a fentebb írtak nem jellemzőek, viszont egy idő után rajtuk is megjelennek a közös jegyek. A kutatók ezt a jelenséget is vizsgálják már egy ideje, és arra a következtetésre jutottak, hogy a házaspárok a rengeteg együtt töltött idő alatt akaratlanul is utánozni kezdik egymást, emiatt pedig a mimikájuk is hasonlítani kezd. Egy 2009-es amerikai kutatás szerint ez azért lehetséges, mert a közös tevékenységek során ugyanazokat az izmokat kezdik használni, és gyakran másolják le egymás mozdulatait és arckifejezéseit. A folyamat már az együttélés elején elkezdődik, így lehet, hogy neked is feltűnt már, mi mindent csináltok hasonlóan a pasiddal.
Én például hirtelen meg sem tudnám megmondani, hogy az első vagy a második csoportba tartozunk-e a vőlegényemmel, de az tuti, hogy a több mint négy év együttélés elkezdett megváltoztatni minket. Gyakran akaratlanul is utánozzuk egymás viselkedését, ami csak utólag tűnik fel. Mondjuk ugyanúgy ülünk a kanapén, mintha egymás tükörképei lennénk. Ez csak egy leegyszerűsített példa, de a tudománynak van még néhány konkrétuma, amivel kapcsolatban állítja, hogy elkerülhetetlen a hasonlóság:
Kajakérdés
Dr. Lisa Young, New York-i professzor szerint nem véletlen, hogy a nők felszednek pár kilót az együttélés során. A férfiak alapból többet esznek, és a vizsgálatai bebizonyították, hogy a nők azok, akik ebben elkezdenek hajazni a másikra. Szóval a csajok egy ponton többet kezdenek enni, mert ugyanakkora adag kaját szednek a tányérjukra, mint a pasik. Nem találtam infót arról, hogy ez fordítva is működik-e, de a való életben az ellenkezőjét tapasztaltam: az én vőlegényem ugyanis nagyjából annyit eszik, mint én, én pedig semmivel sem eszem többet, mint előtte.
Teljes összhangban
A tudomány szerint nemcsak a mozdulataink hangolódnak össze az évek során, de a beszédmódunk is: a mondatok felépítése és a beszéd ritmusa is hasonló lesz. Ezt azért elég nehéz megfigyelni vagy megállapítani, hogy nálunk konkrétan mi a helyzet, de elvileg a szöveges üzik is ugyanolyan stílust vesznek fel egy ponton. Ami viszont ránk is igaz: már akkor is lekoppintottam a pasim stílusát és szófordulatait, amikor még nem éltünk együtt, csupán éjszakákat cseteltünk végig.
Békám, galambom
Amikor még javában dúlt a szerelem Brad Pitt és Angelina Jolie között, naponta derült ki új infó a kapcsolatukról. Az egyik például az volt, hogy Brad Cicunak, míg Angelina Macinak hívja a másikat. Ez persze kívülről tök bugyutának tűnik, de azért lássuk be, legtöbben pont ilyen fura beceneveket adunk a szerelmünknek. A kutatók szerint ez sem véletlen, a párok ugyanis egy idő után közös nyelvet alakítanak ki egymással, ami nemcsak titkos becenevekből, de belsős poénokból és kifejezésekből áll. Ilyesmi nálunk is akad bőven.
Forrás: Joy.hu