3 szokás, ami nagyon mérgezően hat egy párkapcsolatra, ráadásul gyakran észre sem vesszük
Tudod, mi a közös a Szerelmünk lapjai, az Alkonyat és A szürke ötven árnyalata című filmekben? Mindegyiket a világ legromantikusabb mozijai között tartják számon, pedig a románcok, amelyeket elsöprően szenvedélyesnek állítanak be bennük, valójában egytől-egyig toxikusak. Hollywood évtizedek óta romantikus tündérmeseként ábrázolja a mérgező viszonyokat, ezért sokan sajnos a vásznon túl is összekeverik azokat az egészséges párkapcsolatokkal – az utóbbiakat pedig unalmasnak könyvelik el.
És bár a forgatókönyvek szerint egy toxikus partner oldalán is ránk találhat a happy end, az életben aligha számíthatunk mellettük boldog befejezésre. Megeshet, hogy a filmekben az intenzív konfliktusok azért vannak, hogy felforrósítsák a hangulatot, a mindennapokban viszont a viták olyan mélyebb problémákban gyökereznek, mint a kommunikációs nehézségek, vagy akár az abúzus. Éppen ezért összegyűjtöttünk neked néhány viselkedési mintát és szokást, ami arról árulkodik, hogy a románcod egyáltalán nem jó irányba halad.
Támasz vs. villámhárító
Előfordult már veled, hogy összevesztél a pároddal, mert úgy érezted, nem támogat téged eléggé egy nehéz időszakban, esetleg azért, mert úgy gondolod, lehetne empatikusabb veled, amikor rossz napod van? Bár partnerek vagytok, akik támogatják egymást, egyszerűen nem hagyatkozhatsz arra, hogy a társad oldja fel az érzelmi feszültségeket – főleg akkor, ha igazából nem is fejted ki neki, mi zajlik benned. Ha segítségre van szükséged, jelezd a másiknak, fejts ki neki, miért nem tudsz egyedül túljutni azon a hullámvölgyön, amin keresztülmész. Mondd el neki azt is, mit tehetne annak érdekében, hogy megkönnyítse a helyzetedet, de vállalj felelősséget a saját boldogságodért
Egyet nekem, egyet neked?
Bár az egyenlőség fontos egy románcban, mégsem csinálhatsz belőle számtanpéldát: ha azon kapod magad, hogy fejben strigulákat húzol és listázod, hogy ki mit tesz meg a kapcsolatotokért, érdemes önreflexiót tartanod. Gondolj csak a házimunkákra: ideális esetben pontosan ugyanannyi feladatot kell vállalnotok a teendők közül, ám könnyen megeshet, hogy az egyikőtök éppen egy olyan projekten dolgozik az irodában, ami nem teszi lehetővé, hogy 50-50 százalék arányban dobjátok szét a tennivalókat. Igazából akkor beszélhetünk fair munkabeosztásról, ha mindig figyelembe veszitek hozzá a másik aktuális életvitelét. De nem csak a takarítást illetően kell hanyagolnod a matekot: ha például a partnered ezerrel állást keres, érthető, hogy kevesebb ideje vagy energiája marad a közös programjaitok megszervezésre, vagy elfelejtkezik valamiről, amit már megbeszéltetek. Ilyenkor nem árt, ha tehermentesíted egy kicsit, legközelebb pedig majd ő ugrik be helyetted.
Nincs elvárás kérés nélkül
A romkomokban talán működik, ha valaki csupán célozgat a szerelmének a nyílt kommunikáció helyett, de a kamerákon túl aligha jó ötlet, ha az exed emlegetésével akarsz több figyelmet kiharcolni magadnak a párodtól és felesleges az anyukád nevében kérdezgetned, mikor számíthatsz eljegyzésre. Ha nem tudsz őszintén beszélni az érzéseidről, a vágyaidról, illetve a szükségleteidről, akkor bizony dolgoznod kell a közlésmódon. Ne csak utalgass arra, amit szeretnél, hanem mondd is ki azt! És ami a legfontosabb: soha ne ringasd magad abba a tévhitbe, hogy a másik kitalálja helyetted az igényeidet és ki is elégíti azokat.
Forrás: Joy.hu