Aki volt már szerelmes, az ismeri a pillangók vidám táncát a gyomrában, amikor azt várja, hogy partnere belépjen az ajtón. De különbség van aközött, amikor a párod társasága boldoggá tesz, és aközött, amikor nem vagy képes boldog lenni egyedül. Ha attól tartasz, hogy a kapcsolatodhoz korábbi traumáid, és a magánytól való félelem, semmint a valódi szerelem miatt ragaszkodsz, érdemes feltenned magadnak ezt a három kérdést.
1/4 Képes vagy önmagadat adni a kapcsolatban?
A félelmen alapuló kapcsolat egyik legegyértelműbb jele, ha nem úgy viselkedsz, mintha önmagad lennél. Ilyenkor a partnered elvesztésétől való félelmed arra késztet, hogy megváltoztasd vagy elrejtsd a személyiséged egyes aspektusait, mert attól félsz, hogy azok visszatetszést váltanának ki a másikból, és esetleg elveszítenéd őt miattuk. Ezzel szemben egy egészséges kapcsolatban mindkét partner igyekszik megőrizni a személyiségét, miközben támogatják is egymást ebben. A kutatások szerint a romantikus kapcsolatokban a közelség és az autonómia közötti egészséges egyensúly fenntartása fontos a párkapcsolati harmónia jövőjének szempontjából.
2/4 Szükséged van a partnered állandó társaságára ahhoz, hogy boldog legyél?
Teljesen természetes, hogy boldogságot találunk azok társaságában, akiket szeretünk. Vannak azonban, akik számára ez a fajta boldogság egy eszközzé válik annak érdekében, hogy elkerüljék a magánytól való bénító félelmet.Ha üresnek érzed magad a partnered távollétében, olyannyira, hogy úgy gondolod, képtelen vagy nélküle boldognak lenni, az inkább utalhat arra utalhat, hogy félsz az elvesztésétől és az egyedül töltött időtől, mint arra, hogy valóban ennyire szerelmes vagy.Míg a partnereddel töltött minőségi idő iránti vágy teljesen egészséges és a kapcsolat fejlődése szempontjából is fontos, elvárni a partneredtől, hogy minden szabadidejét veled töltse már sokkal inkább a félelem vezette igény lehet. Egy másik dolog, amit érdemes megkérdezned magadtól, hogy egyedül vagy mások társaságában szeretsz-e szívesebben időt tölteni a partnereddel. Ha úgy találod, hogy nehezen "osztozol" a párodon társaságban, az is jelezheti azt, hogy túlzottan tőle teszed függővé a saját boldogságodat.
3/4 Könnyen válsz féltékennyé?
A féltékenység egy újabb jele lehet annak, hogy a kapcsolatodat a veszteségtől való félelmed és a saját elégtelenséged irányítja. Az alkalomszerű és nem kóros mértékű féltékenység persze még egészségesnek tekinthető, és jót is tehet a kapcsolatotoknak, ha arra emlékeztet benneteket, hogy ne vegyétek természetesnek a másik jelenlétét. A féltékenység fokozza az érzelmeket, és szenvedélyesebbé teszi az intim pillanatokat is.Az intenzív vagy irracionális féltékenység viszont az elhagyatottságtól való félelmünkben gyökerezik. A bizonytalanság általánosabb értelemben paranoiát okozhat bennünk a partnerünk elvesztésétől, és megmérgezheti a kapcsolatot.
4/4 Ezt tedd, ha úgy érzed, a kapcsolatod a félelmen, és nem a szerelmen alapszik
„A kapkodva hozott döntések nem ritkán elhibázott döntések” – emlékeztet dr. Mark Travers pszichológus. Ha úgy érzed, hogy kétségbeesetten szükséged van a partneredre, előfordulhat, hogy idő előtt ugrasz bele egy kapcsolatba, túl korán kezdesz túl nagy jelentőséget tulajdonítani neki, vagy éppen egy olyan személy mellett kötsz ki, aki nem megfelelő társad lehet, és aki nem fogja megadni neked azt, ami boldoggá tehet.„Ha időt adunk egy kapcsolatnak, hogy a maga tempójában alakuljon, az - bár kihívást jelent - elvezethet bennünket egy olyan partnerség felé, amely az igaz szerelmen és a közös érdeklődésen alapul, nem pedig a magánytól vagy a szingliségtől való félelmen” – mondja dr. Travers.
Forrás: bien.hu
Hirdetés
HIRDETÉS
Adatkezelési beállítások
Weboldalunk az alapvető működéshez szükséges cookie-kat használ. Szélesebb körű funkcionalitáshoz (marketing, statisztika, személyre szabás) egyéb cookie-kat engedélyezhet. Részletesebb információkat az Adatkezelési tájékoztatóban talál.