1. „Túlérzékeny vagy”
Minden kapcsolatban adódhatnak gondok, amiket a felek általában együtt próbálnak megoldani. De persze lehet, hogy te úgy látod, az adott probléma kapcsán a párod nem annyira a megoldáson dolgozik, inkább azt hangoztatja, hogy túlreagálod, túlérzékeny vagy. Ha ez egyszer-kétszer fordul elő, még nem feltétlenül utal manipulációra, de ha visszatérő dolog, akkor azt eredményezheti, hogy kételkedni kezdesz a saját ítélőképességedben – ez pedig már baj.
2. Hazugság
A manipulatív ember szereti meghamisítani az emlékeinket, emellett pedig olyan eseményeket is elkezdhet rezzenéstelen arccal tagadni, amikről mindketten tudjátok, hogy valójában igazak. Ne hagyd, hogy elbizonytalanítson!
3. Tényleg a te hibád?
Szakemberek arra is felhívják a figyelmet, hogy egy-egy vita után a manipuláló fél nem fog elnézést kérni, inkább azt akarja elérni, hogy te mondd ki, mennyire sajnálod a dolgot. Hogy végül úgy jöjjön le az egész, hogy minden a te hibád, nem az övé. Ha esetleg mégis bocsánatot kér, azt nem az elkövetett hiba miatt teszi, hanem például a következőképp: „sajnálom, ha problémád van azzal, hogy több pénzt költöttem / elkéstem / nem azt vettem a boltban, amire kértél”. Ezzel megint csak mesterien hárít, és próbálja azt elérni, hogy úgy érezd, minden a te hibád.
Mit tehetsz?
Próbáld megértetni vele, hogy mi a valódi probléma – magyarázd el többször is, hogy egy kapcsolatban két ember van, és bizony mindketten hibáznak néha. És ez nem baj, sőt, emberi dolog. Éreztesd vele, hogy a hibáival együtt is elfogadod és szereted őt. Ha ez nem lenne célravezető, akkor sem a szakítás az egyetlen lehetőség – érdemes szakmai segítséget kérni, és terápiával, sok-sok türelemmel együtt tenni a változásért.