3 dolog, amit bárcsak elmondott volna anyám a házasságról
1. A szerelem számít
Bockmann 28 éves volt, amikor öt év együttélés után hozzáment a most már exférjéhez. Boldogok voltak, ismerték egymást, hasonló volt az érdeklődési körük, és abban az időben a baráti körből mindenki házasodott vagy gyereket szült. Mindezek miatt arra jutottak, hogy itt az ideje a házasságnak. Nem volt őrült szerelem köztük, csak az esküvő tűnt a következő helyes lépésnek. 18 évvel később a házasságuk romokban hevert. Barátként, szülőtársként, üzleti partnerként remekül tudtak együttműködni, de megszűnt köztük a párkapcsolat. A sikeres házassághoz persze nem csak szerelem kell és az sem garancia semmire, ha épp őrült szerelmesek vagyunk az esküvő pillanatában. Bockmann inkább csak arra szeretné felhívni a figyelmet, hogy ne azért házasodjunk, mert így tűnik helyesnek vagy most már itt az ideje és mindenki más is épp házasodik körülöttünk, mert annak nem biztos, hogy jó vége lesz.
2. A passzív-agresszív kommunikáció káros
Az egyik legfontosabb tanács a szakember szerint, hogy szokjunk le a passzív-agresszív kommunikációról és inkább válasszuk az egyenes, őszinte beszédet. Házasságban különösen nagy jelentősége van ennek, ha évtizedekig együtt akarunk maradni, hiszen csak így lehet megelőzni azt a temérdek tüskét, amit szerzünk az idők során egymástól. Bockmann is beleesett a passzív-agresszív gödörbe, ami nála azt jelentette, hogy ahelyett, hogy azt kommunikálta volna a férje felé, hogy mire van szüksége, inkább célozgatott, epés megjegyzéseket tett és megalázta a férfit. Utólag már látja, hogy ez leginkább azért történhetett meg, mert fogalma sem volt róla, hogy mire van igazából szüksége, ezért nem is tudott róla nyíltan kommunikálni a párjával. A passzív-agresszív kommunikáció aláássa a kapcsolatot, éket ver a párok közé, hiszen félni kell a másiktól, hogy milyen reakciót kapunk tőle, ami egyértelműen káros hatással van az házasságra, míg végül porig rombolja.
3. A történelem ismétli önmagát
Bockmann szerint tudat alatt ismételjük meg a szüleinktől látott párkapcsolati hibákat, és általában már csak későn vesszük észre, hogy azért ment tönkre a házasságunk, mert gyerekkorunkban rossz mintát láttunk magunk előtt. Magunkba szívtuk a szülők példáját és öntudatlanul is úgy viselkedünk, döntünk, kommunikálunk, ahogy tőlük tanultuk. A gyerekként tanult példa az életünk minden területére óriási hatással van, de a házasságban többszörös erővel jön elő. Ha erről felvilágosítanánk a gyerekeinket, Bockmann szerint rengeteg házasságot megmenthetne csupán az, hogy tudatosabban vizsgáljuk meg a saját reakcióinkat és döntéseinket.
Forrás: nlc.hu